MEYVE YEDİKTEN SONRA SU İÇMEMENİZİN 5 NEDENİ?

 

Hepimiz günlük beslenmemize meyve eklemenin sayısız faydasını duymuşuzdur. İyi bir vitamin ve mineral kaynağı olmaktan kilo vermenize yardımcı olmaya kadar, genel sağlığınız için çok faydalıdırlar. Ancak, faydalarından yararlanmak için onu doğru şekilde yemeniz inanılmaz derecede önemlidir. Meyveleri sabah ilk iş olarak yemeniz veya yemekten bir saat önce veya iki saat sonra almanız önerilir.

Sindirimi yavaşlatabileceği ve diğer sindirim sorunlarına neden olabileceği için yemekten hemen sonra su içmeyin. Meyve tükettikten sonra su içmemeniz için 5 nedene bir göz atın.

1. Mide kramplarına ve şişkinliğe neden olur

Meyveler bol miktarda fruktoz (şeker) ve maya içerir ve meyve aldıktan hemen sonra su tüketmek mide asitlerinin seyrelmesine neden olur. Bu, mayanın gelişebileceği ve midede gaz birikmesine neden olan karbondioksit ve alkol üretimiyle sonuçlanabileceği bir ortam yaratır.

2. Ph seviyesini bozar

Özellikle karpuz, kavun, hıyar, portakal ve çilek gibi su içeriği yüksek olan meyveleri yedikten sonra su tüketmek sindirim sisteminin Ph seviyesini (asitlik veya alkalinite) bozar. Bunun nedeni, yüksek su içeriğine sahip meyvelerin midenizi daha az asidik hale getirerek pH seviyelerini bozabilmesidir.

3. Sindirimi yavaşlatır

Meyveleri yedikten sonra su içmekten kaçının çünkü midede asitliğe neden olan emilim ve sindirim sürecini engeller. Bu yüzden bazı insanlar meyve tükettikten sonra tedirginlik yaşarlar. Meyve yedikten en az bir saat sonra su içmeniz tavsiye edilir.

4. Mide suyunu sulandırır

Uzmanlar meyve yedikten bir saat sonra su tüketmenizi öneriyor. Bunun nedeni, yemeklerden hemen sonra su içmenin mide suyunu ve sindirim için gerekli olan sindirim enzimlerini sulandırmasıdır. Mide suyunun seyreltilmesi, sindirim enzimlerinin daha az salgılanmasına neden olur ve bu da mide ekşimesi ve asitliğe neden olabilir.

5. Vücudun kan şekeri seviyesini yükseltir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, meyve tükettikten sonra su içmek sindirim sürecini yavaşlatır ve bu da sistemde pek çok sindirilmemiş gıda bırakır. Bu yağa dönüşür ve insülinde bir artışa neden olur, bu da vücudun kan şekeri seviyelerini yükseltebilir ve daha sonra diyabet ve obeziteye yol açabilir.

Sonuç olarak, bol miktarda temiz ve saf su içerken organların optimal çalışması ve sağlıklı olması için hayati önem taşıdığını söylemek isteriz, meyve yedikten hemen sonra veya yemeklerden hemen sonra su tüketmemeye dikkat edin.