SOĞUK VEYA SICAK SU - HANGİSİNİ İÇMEK DAHA İYİ?

 

Kavurucu yaz aylarında hiçbir şey bir bardak soğuk su kadar tatmin edici olamaz. Bunu söyledikten sonra, genellikle akılda bir soru belirir - soğuk su gerçekten bizim için iyi mi yoksa ılık su daha mı iyi bir seçenek? İlk yıllarımızdan beri, soğuk su içmekten kaçının ya da yemeklerle birlikte / sonra soğuk su tüketmeyin sözlerini duyduk. Kuşkusuz, özellikle yaz aylarında bir bardak soğuk su bir bardak ılık sudan daha tatmin edici görünüyor. Yine de her ikisinin de vücudumuz üzerinde etkileri var, onlara bir göz atalım!

Soğuk su ne zaman içilir?

Egzersiz yaparken - Herhangi bir fiziksel aktivite veya egzersiz vücut ısımızı artırır. Ve terleme ile dehidrasyona neden olabilecek çok miktarda su ve elektrolit kaybediyoruz. Kaybedilen suyu yenilemek ve vücudunuzun ısısını düzenlemek için egzersiz yaparken düzenli aralıklarla soğuk su yudumlamanız önerilir.

Fazla kilo vermeye çalışırken - Kilo vermeye çalışıyorsanız, metabolizmayı artırdığı ve ekstra kalori yakmaya yardımcı olduğu için ılık su yerine soğuk suyu tercih edin. Soğuk su kilo vermenin çaresi olmasa da kilo verme çabalarınıza önemli ölçüde katkıda bulunur. Düzenli olarak soğuk su içmek, günde neredeyse 70 ekstra kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Ateşiniz düştüğünde - Evet, buna şaşırabilirsiniz, ancak ateşiniz varken soğuk su içmek faydalıdır. Ateş sırasında vücut ısımız yükseldiğinden, bir bardak soğuk su veya normal su içmek anında rahatlama sağlayabilir.

Ancak, faydalarından yararlanmak için saf ve temiz su içmek çok önemlidir. Çevre kirliliği düşünüldüğünde aldığımız musluk suyu genel olarak sağlıksızdır. Sağlık uzmanları , içtiğiniz suyun saf olmasını sağlamak için her zaman yüksek kaliteli bir su arıtma cihazı kullanmanızı önerir. Genel sağlık için güvenli ve içilebilir su içtiğinizden emin olun.

Ilık su ne zaman tercih edilir?

Daha iyi sindirim için - Sindirim sorunlarınız varsa ılık su içmek gerçekten yardımcı olabilir. Sabahları bir bardak ılık su içmeniz sindirim sürecini uyarır ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Detoksifikasyoniçin - Vücudunuzdaki toksinleri atmak istiyorsanız, ılık su içmek kesinlikle yardımcı olabilir. Detoks su ilaçları için hazırlanırken ılık su kullanmak etkisini artıracaktır. Sıkılmış limonla ılık su içmek, sindirimi teşvik etmeye ve vücudumuzdaki yabancı maddeleri temizlemeye yardımcı olur.

Ağrı Tedavisi İçin - Ilık su tüketimi vücudunuzdaki kan akışını uyararak ağrıyı hafifletir. Baş ağrısı, iltihaplanma ve hatta adet krampları çekiyorsanız, ılık su içmek rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Kabızlığı Tedavi Etmek İçin - Kabızlık çoğunlukla dehidrasyona bağlıdır. Kabızlık çekiyorsanız, ılık su içmek bağırsakları yatıştırır ve bağırsak hareketlerine daha fazla yardımcı olur.

Sonuç olarak;

İster soğuk suyu ister ılık suyu tercih edin, kendinizi sulu tutmak daha önemlidir. Vücudunuzu dinleyin, biyolojik saatiniz doğal olarak belirli hava ve koşullara göre yanıt vermeye ve talep etmeye ayarlanmıştır. Bunaltıcı sıcakta soğuk suda rahatlama eğilimi gösterirken, soğuktan acı çektiğimizde ılık su içmek isteriz. Hem soğuk hem de ılık suyun kendi avantajları vardır. Yukarıda verilen faydalardan yararlanın ve egzersiz, diyet ve sağlık planınıza göre su tüketin. Sıcak veya soğuk su içme tercihinin yanı sıra temiz ve sağlıklı suya sahip olmaya da azami önem vermelisiniz.